Ana Sayfa
06 Aralık 2016 ( 39 görüntülenme )

Flaş! AKP Bunu da Becerdi!

Açıklama Dışişleri Bakanlığı'ndan...
  Dışişleri Bakanı, terörist PKK’nın Suriye Kolu PYD için, “HDP gibi siyasi parti. Elinde silah yok” dedi.

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, terör örgütü PKK’nın Suriye Kolu PYD’nin, HDP gibi bir siyasi parti olduğunu söyledi, “PYD’nin elinde silah yok” dedi.

Türkiye adına ABD, Rusya ve Suudi Arabistan’la birlikte Viyana görüşmelerini yürüten kişi olan Bakan Sinirlioğlu, G20’de de Amerikan ve Rus başkanları Obama ve Putin başta olmak üzere, tüm kilit isimlerle Suriye konusunu görüştü.


Şu anda Körfez ülkeleri ve Rusya dahil hiç kimsenin karadan asker göndermeyi düşünmediğini belirten Feridun Sinirlioğlu, “ılımlı muhaliflerin” ve Türkmenlerin karadan operasyona dahil olmasını istediklerini belirtti.


Bakan, PYD’nin silahlı kanadı olan YPG’nin Suriye’de karadan harekata katılmasının mümkün olmadığını. Bu konuda ABD ile mutabakat sağladıklarını kaydetti.


Bu mümkün olabilir mi? PKK ile mücadelemiz devam ediyor” diyen Sinirlioğlu şöyle konuştu:

"
PKK silah bırakmadan PYD sorunlu bir konu olmaya devam edecek. 

ABD ile ortak hava operasyonu, Azez-Cerablus arasında, yani Fırat’ın batısında yapılacak. PYD zaten orada yok. Fırat’ın batısına geçerse vuracağımızı da zaten biliyor. ABD’nin zaten YPG’yi bu operasyona dahil etme çabası yok.


YPG ve PYD’yi ayırmak lazım. YPG eşittir PKK. PKK da bizim ve ABD’nin terör listesinde.


PYD ise bir parti. Bizdeki HDP gibi. YPG onun silahlı kolu.


PYD’nin elinde ise silah yok".


Bakan, YPG’nin PKK olduğunu anlattıklarını ve ABD’nin de bunu anladığını söyledi.


Rusya-PYD ilişkilerine de değinen Bakan Feridun Sinirlioğlu, “Bu Türkiye için bir ulusal güvenlik meselesi. Bu konuda esnekliğimiz yok. Bunu çok iyi biliyorlar. Rusya, PYD’nin Rusya’da ofis açmasının mümkün olmadığını söyledi.


Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarının yüzde 90’ından fazlası Esad’ı savunmaya yönelik. IŞİD’e yönelik saldırılar yüzde 5’ten bile az. Rusya, ılımlı muhalifleri vurmaya devam ediyor ama ‘Muhalifleri vuruyoruz’ demiyorlar” diye konuştu.Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ