Ana Sayfa
07 Aralık 2016 ( 27 görüntülenme )

Flaş! Cumhurbaşkanlığı Makamı'ndan Çok Sert Açıklama!

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Suriye ve PYD konusunda en açık tavrını ortaya koydu! Eğer ki...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'da toplanacak G-20 Liderler Zirvesi'ne yönelik hazırlıkları yerinde inceledi.

Belek'te zirvenin gerçekleşeceği Regnum Carya Otel'de 3 saati aşkın devam eden toplantıda çalışmalarla ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, inceleme gezisi sonunda, uluslararası basın merkezi olarak kullanılacak Kaya Plazzo Otel'i denetledi.

"ZİRVE 14 KASIM'DA BAŞLIYOR"
Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi'nin 14 Kasım itibariyle başlayacağını belirterek, "14'ü yoğun olarak liderlerle ikili görüşmeler şeklinde geçecek. 14'ünün akşamı da eşli, geniş kapsamlı liderler yemeği olacak. 15'inde ise gündem programı başlayacak" dedi.
 

"OBAMA İLE 45 DAKİKA GÖRÜŞTÜM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede Suriye ve IŞİD'in gündemde olup olmadığına ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi:

"Bizim şunu çok açık ve net ortaya koymamız lazım. DAEŞ başta olmak üzere bir defa Türkiye için tehdit oluşturan tüm terör örgütlerine karşı Türkiye'nin gerek kendi başına gerek kolektif olarak, ortak koalisyon güçleri olarak attığı ve atacağı adımlar var. İncirlik'te konuşlanmış uçaklar var. Diğer yerlerde gerekirse o üsleri kullanabilme şansı olacak. Bu konuda kararlıyız. Kararlığımızı çok açık ve net ortaya koyacağız.

Dün akşam sayın Obama'yla da 45 dakika süren salt bu konuyla ilgili görüşmemiz oldu. Orada bunları yine ayrıca konuştuk. DAEŞ terör örgütüne karşı oluşturduğumuz ve oluşturacağımız koalisyon güçlerinin tavrı çok önemli.

Ama çevredeki ülkelerin de özellikle DAEŞ'i vuruyoruz diyerek gidip sivilleri vurması, diyelim ki Bayır Bucak Türkmenleri'ni vurması hoş karşılanabilecek bir şey değildir. Bunu da özellikle kendilerine hatırlattım, söylüyorum, söyleyeceğiz. Burada da zaten bizim için uluslararası terör, Suriye ağırlıklı mülteci sorunuyla ilgili bir çalışma yemeğimizin başlığını teşkil ediyor."

TAMPON BÖLGE SÖZ KONUSU DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede tampon bölge uygulamasına ilişkin soruya ise "Tampon bölge olayını literatürümüzden çıkaralım. Tampon bölge diye bir şey söz konusu değil" dedi.

Söz konusu alanda uçuşa yasak bölge, terörden arındırılmış bölge ve eğit-donat bölgesinin söz konusu olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Eğit-donat konusunda çalışmalarımız baştan itibaren devam ediyor. Şimdi ise terörden arındırılmış bölge konusunda dost ülkeler de bu noktaya doğru gelmeye başladı" diye konuştu.

KİMSE FIRAT'IN BATISINA GEÇEMEZ

Uçuşa yasak bölge ve kara operasyonu konusunda olumlu gelişmeler olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

" Bu da artık kabullenilmiş durumda. Olayı yaşayan biziz. Onlar olayın çok çok dışında. Biz yaşadığımız için birçok şeyi yerinde tespit edebiliyor, görebiliyoruz. Birçoklarıyla akrabalık bağlarının olmasında, Halep'te ne oluyor, ne bitiyor en iyi biz biliyoruz. Halep'te çok ciddi Türkiye ile akrabalık bağı olan insanlar yaşıyor.

Halep, nüfusu 2 milyonu bulan Suriye'nin en büyük şehirlerinden bir tanesi. Fakat Cerablus olayı çok stratejik konular. Nitekim, Fırat'ın batısına geçme noktasında kararlılığımızı biliyorsunuz. Kimse Fırat'ın batısına bir defa geçemez. Bu konuda çok kararlıyız. Geçenlerde teşebbüs ettiler, gereği de yapıldı. Bu konuda hassasiyetlerimiz çok daha farklı bir şekilde devam edecek."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının ardından Antalya'da incelemelerini tamamladı ve helikopterle Belek'ten Ankara'ya gitmek üzere Antalya Havalimanı'na geçti(dha).

Cumhurbaşkanlığı makamınca yapılan bu açıklamalardan şu sonuçları çıkarmak mümkün:

Türkiye Ortadoğu'daki küresel güç çatışmasında ABD'nin yanında yer alacak
çünkü Cumhurbaşkanlığı "çevredeki ülkeler IŞİD'i vuruyoruz diyerek sivilleri vuruyor" açıklamasıyla Rusya'ya karşı tavır almış durumda.

Türkiye, ABD'nin IŞİD'e karşı ne derece etkili olduğu bilineyen mücadelesini hava harekatıyla destekleyecek çünkü cumhurbaşkanlığı makamı 'İncirlik'te uçaklar var" açıklamasıyula bunu işaret ediyor. Dolayısıyla kara harekatı şu an söz konusu değil.

Türkiye, PKK'nın kolu PYD'ye Fıart'ın batısına geçme izni vermeyecek, bu da cumhurbaşkanlığı açıklamasında açıkça görülüyor. Eğer ki PYD Fırat'ın batısına geçmeye kalkışırsa Türkiye buna izin vermeyecek.

Eğer ki bu sözler "terör örgütüyle görüşen namussuzdur" gibisinden sözler değilse eğer...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ