Ana Sayfa
07 Aralık 2016 ( 34 görüntülenme )

FLAŞ! Suriyeli Sığınmacılar Hakkari'de!

Hayret, orada iş yok güç ki!
   
SURİYELİ SIĞINMACILAR HAKKARİ’DE
 
Haber şöyle: “Suriye’deki iç savaştan kaçan aileler iş bulmak umuduyla Hakkari’ye geldi”.
Bir süreden beridir devam eden ülkelerindeki iç savaştan kaçarak daha iyi bir hayat umuduyla dünyanın değişik ülkelerine dağılan Suriyeli  göçmenlerin yaşam mücadelesi büyük bir drama dönüşüyor.
 
Türkiye’nin değişik illerine sığınan göçmenler burada tutunamayınca iş bulmak umuduyla Hakkari’nin yolunu tuttular. Çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 20 kişilik Suriyeli grup, iş bulmak için işsizliğin kol gezdiği Hakkari’ye geldiler.
 
Soğuk havada gece yarısı şehrin en işlek caddeleri üzerinde battaniye sarılı olarak görünen ailelerin yarı çıplak haldeki çocuklarının durumu görenleri üzüntüye boğdu. Bir süre kaldırımda oturan ve basın mensuplarına konuşmaktan kaçınan Suriyeli göçmenler daha sonrada buradan ayrıldılar.
 
Göçmen ailelerin nereye sığındıkları hakkında ise bilgi alınamadı”.
 
Haber işte böyle bitiyor…
 
Şimdi bu Suriyeli sığınmacılar neden Hakkari’ye gitti? Öyle ya Hakkari işsizliğin önemli merkezlerinden biri ama sığınmacılar orada…
 
Ve şimdi bu Suriyeli sığınmacılarla Hakkari arasında ne gibi bir bağ olabilir, ona bakalım…
 
Osmanlı tarihinde Hakkari bölgesinde çıkarılmış olan bir isyan var; Yıl 1915, Nasturi isyanı ya da Asuri isyanı. Bu bölgede yaşayan Nasturiler, Ruslarla anlaşarak Osmanlı’ya isyan ettiler; amaçları Rus desteğinde NASTURİ/ASURİ devleti kurmaktı.
Ama  isyan bastırılınca birçoğu İran/Urumiye, Bağdat/Baquba ve Musul’a kaçtılar…
 
Cumhuriyet tarihimizde bir isyan daha var; yıl 1924,yine Nasturi-Asuri isyanı. Hakkari bölgesinde kalan Nasturiler bu kez İngilizlerle anlaştılar, Musul meselesi gündem olduğu bir süreçte yine isyan ettiler, amaçları aynıydı; bu kez İngilizlerin desteğinde yine ayrı bir devlet kurmak! 
 
Bu isyan da bastırıldı ama Musul kaybedildi…
 
İsyan bastırıldıktan sonra kaçanlar bu kez Kuzey Irak bölgesine gittiler, Bağdat’ın kuzeyindeki Baquba kampına…
 
Ve İngilizlerin piyonu olarak bu coğrafyada yine Türkiye’ye karşı kullanılmaya devam ettiler.
 
Şimdi Ortadoğu’da ve özellikle Irak ve Suriye’de sınırlar değişecek deniliyor…
 
Şimdi bu Nasturi/Asurilerin yaşamış olduğu coğrafyada yerel yönetimlere özerklik deniliyor, yeni anayasa ve başkanlık denilerek de bu süreç destekleniyor…
 
Tüm bunlar yan yana geldiğinde bugünkü Suriyeli sığınmacıların hani şu Hakkari bölgesine giden sığınmacıların isyanlardan kaçan Nasturileri, Rusların ve İngilizlerin bunlara verdiği ayrı yönetim ayrı devlet projelerini akla getiriyor…
 
Eğer ki bu tespitimiz doğru değilse buyursun hükümet yetkilileri açıklama yapsın; kim bunlar!
 
Öyle ya bir olan Türk Milleti’ni 46 farklı etnik kimlik adı altında bölmesini bilen bu siyaset, bu gelen Suriyeli sığınmacıların da kim olduğunu elbet biliyordur!

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ