Ana Sayfa
06 Aralık 2016 ( 35 görüntülenme )

Rusya Türkiye'ye Karşı Gizli Silahını Çekti

RUSYA – NATO ARASINDA TEHLİKELİ GERGİNLİĞE YOL AÇTI"
 Medvedev: Türkiye'yle Önemli Ortak Projeler İptal Edilebilir
Rus uçağının düşürülmesinin ardından ilk kez konuşan Medvedev, "Türkiye'yle önemli ortak projeler iptal edilebilir" dedi, gözler Türk akımı ve Akkuyu projelerine çevrildi.
Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya'dan ilk yaptırım geldi. Interfax ajansının açıklamasına göre, Rus şirketleri, 1 Aralık'tan itibaren Türkiye'den beyaz et ithalatını durdurma kararı aldı. Rusya Başbakanı Medvedev'den de tehdit gibi bir açıklama geldi. Başbakan, dün Suriye sınırında düşürülen Rus uçağıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Medvedev, 'suç eylemi' olarak nitelediği olayın önemli ortak projelerin iptal edilmesine yol açabileceğini söyledi. Gözler Rusya'yla devam eden Türk akımı ve Akkuyu Nükleer santrali gibi büyük projelere çevrildi.Medvedev'in açıklamalarından satır başları:

"TÜRK ŞİRKETLERİ RUS PAZARINDAKİ POZİSYONLARINI KAYBEDEBİLİR"

"Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Rusya ile Türkiye arasındaki iyi komşuluk ilişkileri ekonomi ve siyasi açılar dahil olmak üzere zarar gördü. Bu hasarı telafi etmek zor olacak. Bu eylemin bir dizi ortak projenin iptal edilmesi ve Türk şirketlerinin Rus pazarındaki pozisyonlarını kaybetmesi gibi doğrudan sonuçları olabilir.

"SUÇ NİTELİĞİNDEKİ DÜŞÜNCESİZ EYLEM"

Rus uçağını düşüren Türkiye iktidarının suç niteliğindeki düşüncesiz eylemleri, 3 sonuca yol açtı. İlk olarak sınırların korunması dahil hiçbir ulusal çıkarla meşru gösterilemeyecek şekilde Rusya-NATO ilişkilerinde tehlikeli bir tırmanışa yol açtı.

"TÜRKİYE'NİN IŞİD'İ KORUMASI ŞAŞIRTICI DEĞİL"

Türkiye bu eylemiyle IŞİD militanlarını koruduğunu gösterdi. IŞİD'e ait işletmelerde üretilen petrol ürünlerinin sevkiyatına dahil olan bazı Türk yetkililerinin bu süreçten elde ettiği doğrudan finansal çıkarlar göz önünde bulundurulduğunda, bu şaşırtıcı bir şey değil."

RUSYA – NATO ARASINDA TEHLİKELİ GERGİNLİĞE YOL AÇTI"

Türkiye hükümetini suç işlemekle suçlayan Medvedev, "Rusya – NATO arasında tehlikeli gerginliğe yol açtı. Buna hiçbir çıkar ve sınır güvenliğini koruma bahane edilemez." dedi.TÜRKİYE'DEN TAVUK ETİ ALIMINI DURDURUYOR

Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağından sonra iki ülke arasındaki gerilim sürüyor. Rus Interfax Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre Rusya, Türkiye'den satın aldığı beyaz et alımını 1 Aralık itibari ile durduracağını açıkladı.

Türkiye'nin Rusya'ya yaptığı önemli ihraç kalemlerinden birini de beyaz et oluşturuyor.

Geçtiğimiz yıl Rusya'ya 16 milyon dolarlık tavuk eti ihraç edildi. Bu rakamın, 2015 sonu itibari ile 23,5 milyon doları bulması bekleniyordu.

RUSYA'YA NE SATIYORUZ (MİLYON DOLAR)

Tarım ve hayvancılık 1.068

Tekstil 910.7

Otomotiv 680.8

Makine ve teçhizat 610.7

Kimyasal madde ve ürünler 378.6

Giyim eşyası 303.2

Plastik ve kauçuk 297.7

Toplam ihracat 5.943

RUSYA'DAN NE ALIYORUZ (MİLYON DOLAR)

Doğalgaz 11.697

Ham petrol 4.763

Ana metal 3.106

Tarım ve hayvancılık 1.601

Gıda ve içecek 1.103

Atık ve hurdalar 1.207

Kimyasal madde 1.013

Toplam ithalat 25.288

RUSYA TÜRKİYE ORTAK PROJELERİ

İki ülke arasındaki en önemli ortaklıklardan biri Akkuyu Nükleer santrali. Rusya santralin yapım ve işletme hakkını almıştı. Rusya Türkiye arasındaki bir başka önemli işbirliğide Türk akım projesi. Türk Akımı, Rusya'dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye'ye aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı.

İNŞAAT FİRMALARI VAR

Türk inşaat firmaları için Rusya önemli ve stratejik bir pazar. Türk şirketleri ülkedeki büyük projelere imza atıyor. Türkiye'yenin bu pazardan ciddi döviz kazancı var.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ