Ana Sayfa
16 Aralık 2017 ( 62 görüntülenme )

ŞEMDİNLİ'DEN DİKKAT ÇEKİCİ MESAJ!..

BU HESAP SORULMAZSA, BU DEFTER NASIL KAPANIR?

Burası Şemdinli, Hakkari’nin ilçesi. Tek girişi var Yüksekova’dan gelen, başka yolu yok. Çıkmaz bir sokak; soldaki toprak yolu izlerseniz İran’a, sağdan Şemdinli Çayını takip ederseniz Barzani’nin Irak’ına ulaşırsınız. Şemdinli’ye girin; Tam karşınızdaki Gomane Tepe, sağında uzanan sırtlar ise konumuz olan EfkarTepesi.

İLK TERÖR SALDIRISI ŞEMDİNLİ’YE YAPILDI


PKK’lı teröristlerin ‘84’te ilk baskını gerçekleştirdikleri ilçemizdir burası. Abdullah Öcalan’ın : ‘’Eruh ve Şemdinli ilçelerine baskın düzenleyen birliklerimiz Kuzey Irak’ta KDP’nin kontrolündeki bölgede hazırlanmıştır. Bu kamp Lolan kampıdır. Bu dönemde biz KDP lideri Barzani ile irtibat halindeydik.’’, sözleriyle anlattığı Şemdinli.

Bu baskın için siz; ‘’İşte terör bu, çözülmesi güç bir kördüğüm’’, diyorsanız eğer, dört şeye dikkat etmeniz gerekiyor; yıllar, yerler, olaylar ve kişiler; o yılların kördüğümünü teşkil eden dört ipucu işte bu: Yıl 1984, yer Lolan, olay Şemdinli baskını, kişiler Özal, Öcalan ve Barzani.

BARZANİ-PKK İLİŞKİSİNİ BİLMİYORDUK

Yıl 1984; Öcalan ‘79’da Suriye’ye kaçmış, terörist toplama ve eğitim kampları kurmuş, 12 Eylül harekâtı olmuş, Özal Başbakan seçilmiş ve Barzani PKK ile anlaşmış ama bizim haberimiz yok; kim kime ve neye hizmet etmiş, bilmiyoruz. Bir müdahalemiz yok; Suriye rahat, Öcalan rahat, Barzani rahat, Özal rahat, teröristler rahat ama şehit olan biz, acı çeken biz ve biz rahat değiliz.

ÖZAL SİYASETİNİN BARZANİ İLİŞKİSİNİ BİLMİYORDUK

Kişiler; Özal, Başbakanımız, bizim başbakan. Bir yanım Kürt, diyen, PKK’yı üç beş çapulcu olarak niteleyip milli güçleri seferber etmeyen Özal. Barzani, Kuzey Irak Kürt Yönetimi lideri, bugünün Barzani’si, PKK ile anlaşan ve ona Irak’ta yer ve kamp tahsis eden Barzani, kırmızı pasaport verdiğimiz Barzani. Öcalan ise bizim Öcalan, katil robotların başı, o yıllarda Suriye’de idi, şimdi ise İmralı’da PKK’yı yönetiyor.

BARZANİ BÖLGESİNDEKİ TERÖR İNLERİNİ BİLMİYORDUK

Yer Lolan; Şemdinli güneyi, Hakurke’nin yanı başı, sınırlarımıza uzaklığı beş saatlik bir yaya yürüyüş mesafesi. Çayı ile meşhur, ünlü Lolan Çayı, köprüsü ile meşhur, Lolan köprüsü; dağlık, yeşillik ve sulak bir arazi. Ülkemize en yakın yolu Hakurke, Ari ve Gasto’dan geçiyor. Sola yani batıya uzantısı Gelyaraş ve Kanyaraş; hayat vadisini, Erbil ve Diana yolunu kontrol altına alıyor, tıpkı bugünkü gibi. Burada eğitim yapmış teröristler, burada yetiştirilmiş ve gelip Şemdinli baskınını yapmışlar ama haberimiz olmamış.

BARZANİ DEMEK PKK DEMEKMİŞ, BİLMİYORDUK


Lolan önemli bir arazi parçası teröristler için. Aradan yıllar geçecek, Lolan, Hakurk ve Durjan ile birleşecek, Barzani himayesinde ana terörist kampı olacak, ülkemizdeki cinayetleri buradan yönetecek ve yönlendirecek ama kim nereden bilecek ki bunu! 1992’de para, silah, yiyecek ve giyecek verdiğimiz Barzani’nin PKK ile savaşmak yerine daha 1984’te PKK ile anlaşmış olduğunu kim nerden bilecek!

Daha bugün Barzani açıklama yapmadı mı; ‘’PKK terör örgütü değildir, Türkiye’nin siyasi sorunudur, PKK ile savaşmayız’’, demedi mi? Bizimkiler ise hâlâ diyalog arayışında Barzani ile, Talabani ile. Ne için? PKK ile mücadele edilecekmiş! Bizi yönetenler, unutmayınız ki, yönetenlerin de sorumluluğu vardır Türk milletine karşı. Siz hâlâ Barzani demek; PKK demektir göremediniz ha! Diyalogla çözeceksiniz bu PKK’yı ha! Hem de Barzani ile! Siz ihanet nedir, bilir misiniz? Merak etmeyiniz anlatacağım size ihanet nedir, diye.

TERÖRÜN ARKASINDA İÇ SİYASET OLDUĞUNU BİLMİYORDUK

1984 Şemdinli baskını bu, basit bir olay değil, kolay değil, cesaret ister. Bu cesareti nereden buldular? Bizden buldular bizden; mülayim, sabırlı, etliye sütlüye karışmayan bizden. Öcalan yıllar boyu Suriye’de yaşarken karışanı mı oldu sanki?

‘91 Körfez harekâtıyla Saddam ile anlaşıp silahlanırken, Irak kuzeyindeki tüm yerleşim birimlerini birer terörist kampı haline getirirken karışanı görüşeni oldu mu hiç?

2003 Körfez harekâtında açık açık Kandil’den tüm dünyaya mesaj verirken, üzerlerinde Amerikan silahları ele geçerken, Barzani, Talabani ve Amerika’nın desteğini alırken, tüm bunlardan cesaret alıp da Türk milletine kafa tutarken karışanı oldu mu hiç?

Şemdinli baskını bizim ünlü tarihin tozlu sayfalarına kaldırıldı, unuttuk, neredeyse bu baskını yapanlardan biri olan eski terörist Seferi Yılmaz’ı bile ayıp olmasın diye Gazi Paşa’nın Yüce Meclisine taşıyacaktık biz, hem de omuzlarımızda.

ÇABUK UNUTUYORUZ


Unutkan olduk inanın unutkan; tarihimizi, şehitlerimizi, PKK’nın köylerimizi yakıp yıktığı günleri, ona destek verenleri hep unuttuk. Hâlâ etrafımıza gülücükler dağıtıp dostluk mesajları veriyoruz, yıllarca PKK’yı besleyip büyüten Suriye’ye futbol takımı gönderip dostluk maçları bile yapıyoruz. Ne oluyor bize? Hiç soran çıkmayacak mı içimizden; madem böyle yapacaktınız, neden bunları bize yaşattınız, diye?

IRAK KUZEYİ BİZİM İÇİN HEP SIR KALDI

Irak kuzeyinde ne olup bittiğinden yıllarca haberimiz olmadı bizim, inanın olmadı. Bu istihbarat örgütleri ne yapar, onları da anlamak güç. Hatırlıyorum da bir MİT Raporu yayınlanmıştı, yayınlanmıştı da, kimin eli kimin cebinde onları anlatıyordu bize bu rapor. Peki, milli varlığımızla düşman olanları kim takip edecek; hangi arazide, kimlerle kimin ne yaptığını kim takip edecek, ellerindeki silahları nasıl ve nereden temin ettiklerini kim takip edecek? Biz o yıllarda kimseyi göremedik.

SİYASET TERÖR ODAKLARININ ÜZERİNE HİÇ GİTMEDİ


Hâl böyle olunca, gece yarısı aniden uyandırdılar bizi, dediler ki; Şemdinli ilçemiz teröristlerce basılmış! Kim basmış? Kimi diyor eşkıya, kimi diyor hain, kimi diyor haydut, kimin ilçeye baskın yaptığı yolunda dahi bir haberimiz yok! Nereden geldiklerini bile bilmiyoruz. İnsan tarihten ders alır, insan önüne gelen raporları, ifadeleri bir okur, hiçbir şey bilmeseniz dahi Öcalan’ın ifadesi alır, onu okur da geçmişte ne olmuş, nasıl olmuş öğrenir, öğrenir de gelecek için bir tedbir alırsınız.

ÖRGÜTE KARŞI BİR ÇATI DAVASI BİLE YOK

Ama bunu yapacak adam nerede! Hani arşivleri örgütün? Yok. Hani para kasası örgütün? Yok. Hani eylem planları, raporları, eleman sicilleri, yurt dışı bağlantılarını gösterir deliller? Öcalan’ın ifadesini okusanız inanın gülersiniz. Bildiğimiz şeylerin hepsi tek tek yazılmış; örgütün kuruluş felsefesi, stratejisi, taktikleri, eylemleri, kampları, hepsini bir güzel yazmışlar. Bunlar bildiklerimiz, peki ya bilmediklerimiz? Onlardan eser yok, nasıl bir ifade bu? Kaçakçılık organizasyonu hâlâ bir muamma; iç ve dış bağlantılar, kuryeler, kasalar, aracılar, onlar yok!

ÇOK CANIMIZ YANIYOR

Bu konular açılınca yüreğim yanıyor, kendimi safmışım gibi hissediyor ve bu hisse kapılınca da kendime kızıyorum. Kızdıkça da yazayım istiyorum, o zaman da asıl konudan uzaklaşıyorum, anlatmak istediklerim biraz birbirine karışıyor. Karışınca da kitabın ana fikri kayboluyor, ben de satırlar arasında kaybolup gidiyorum. Sakinleşmeliyim. Sakin sakin size anlatmalıyım.

OYSAKİ HER ŞEY AÇIK

Dönelim şu ünlü Şemdinli’ye. Nasıl geldiler, nereden geçtiler, nereden döndüler? Üç yol var Lolan’dan Şemdinli’ye ulaşan; Hakurke’yi geçip Zagros’a çıkar, Mezargediği, Tanyolu ve Hazne üzerinden Şemdinli’ye ulaşırsınız. Ama bu yol riskli, yerleşim yeri çok, görülebilirsiniz. 

İkinci yol; Hakurke’yi geçer, Ari’yi aşar, Hacıbey’den atlar, Gasto ve Karadağlar üzerinden Şemdinli’ye gelirsiniz. Bu da zor; uzun zaman alır, görülme tehlikesi var.

Üçüncü yol; Lolan’dan Hayat vadisine çıkar, arabayla Hacıbey’e kadar gelir, Horyürek cephesinden Ortaklar’a çıkar, gece bu, kimse göremez sizi, yolu takip eder ve Şemdinli’ye sağ ve de salim varırsınız. İşte bu yolu seçtiler, geldiler Şemdinli’ye, devlete kafa tuttular ve aynı yoldan Lolan’a döndüler.

HİÇ BU HESAP SORULMADI

Peki, biz ne yaptık? Lolan’ı teröristlere cehennem yapacağımız yerde, subaylarımızı gerekli tedbirleri almadıkları iddiasıyla emekli ettik. Tıpkı ‘93 Bingöl katliamında emekli ettiklerimiz gibi. Ama kimsenin aklına gelmedi sormak; bu istihbarat örgütlerimiz ne yapar, nasıl olur da bilemezler teröristi, yerini, yurdunu, sayı ve silahlarını?

92’de de sormadık bu istihbaratın başındakilere, demedik ki; nasıl olur da Şemdinli üç koldan kuşatılır binlerce terörist tarafından ama sizin haberiniz olmaz!

Sormadık bu soruları ilgili ve yetkililere, cevap da alamadık, bir gözümüz bağlı, diğer gözümüz gelecekten umutlu Şemdinli’ye geldik. Bakın ve görün nasıl mücadele ettik biz terörle, teröristle ve de yandaşlarıyla, bir şey bilmeden, hep yaşayarak, görerek ve şehit olarak.

BİZ ŞEHİT DÜŞE DÜŞE ÖĞRENDİK BUNLARI

Şemdinli’de üç büyük çatışma yaşadık. Örgüte ağır darbe vurduk ama 74 vatan evladımız yanımda şehit düştü, hiç unutmadık!

Şimdi bu yürek istiyor ki bu hesaplar sorulsun ama…

Bu siyaset 74 askerimizin katili Osman Öcalan’dan bile hesap sormuyor ki, ne diyeyim!

Gidin sorun AKP’ye; sorun bakalım bizim bu açık tanıklığımız ve 74 şehidimiz karşısında Osman Öcalan hakkında açılmış bir dava var mı?

Osman Öcalan hakkında çıkarılmış bir tutuklama müzekkeresi ya da bir kırmızı bülten var mı, gidip bir sorun!

Kime daha ne diyeyim…


Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ