Ana Sayfa
06 Aralık 2016 ( 10 görüntülenme )

“Suriye Anlaşmasını Türkiye Engelledi”

Financial Times gazetesi, üst düzey bir AB yetkilisinin Türkiye'nin Suriye politikasıyla ilgili görüşlerine yer verdi
 İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesinde David Gardner’ın kaleme aldığı makalede Avrupa Birliği’nden (AB) üst düzey bir yetkilinin Türkiye’nin Suriye politikasına dair yorumlarına yer veriliyor. AB yetkilisinin, geçen ay Viyana’da Suriye’deki geçiş döneminin konuşulduğu diplomatik zirveye, Türkiye’nin ‘taş koyduğunu’ söylediği belirtiliyor.

‘PUTİN ERDOĞAN’I TERÖR İŞBİRLİKÇİSİ OLMAKLA SUÇLUYOR’

Yazının ilgili bölümünde, “ABD, Ankara’nın Suriye sınırını kapatma ve IŞİD’le mücadele konularındaki başarısızlığı nedeniyle bıkkınlık sinyalleri veriyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Erdoğan’ı ve Türkiye’yi ‘terörün işbirlikçileri’ olmakla suçluyor. Bir üst düzey AB yetkilisi ise geçen ay Viyana’da Suriye’deki geçiş döneminin konuşulduğu diplomatik zirveye ‘taş koyduğunu’ söylüyor.” ifadeleri yer alıyor.‘TÜRKİYE İKİLİ OYNUYOR’

İsmi açıklanmayan AB yetkilisinin Türkiye’yi ‘ikili oynamakla’ da suçladığı belirtiliyor ve Ankara’yla imzalanan ‘göç eylem planı’ anlaşması sayesinde Ankara için bu sürecin biteceğini ifade ediyor. AB yetkilisinin, “Eğer Türkiye ikili oynamaya devam ederse kendisi için kötü olacak” ifadesi de yazıda yer alıyor.‘TÜRKİYE İSTİKRARSIZ BİR MÜTTEFİK’

David Gardner’ın ‘Ankara Kürtlerle savaşıyor ama IŞİD’e karşı tereddütlü’ başlıklı yazısında, “Geçen hafta peş peşe meydana gelen ve büyük ses getiren bir dizi olay Türkiye’nin ne kadar istikrarsız bir müttefik olduğunu ortaya koydu” deniyor.

Bahsedilen olaylar ise şöyle sıralanmış:
-Suriye sınırında Rus jetinin düşürülmesi
-Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması
-Tahir Elçi’nin öldürülmesi‘TÜRKİYE IŞİD’E KARŞI HİÇ BİR HAMLE YAPMADI’

Gardner, “Kısa zaman öncesine kadar ülkede serbestçe dolaşan IŞİD üyelerinin gözaltına alınmasının dışında Türkiye örgüte karşı doğrudan hiçbir hamle yapmadı. Ancak buna karşılık Rus jetinin Türkiye hava sahasını ihlali egemenlik haklarının kabul edilemez biçimde çiğnenmesi olarak algılandı” diyor.

ERDOĞAN’IN MESAJ İLETENİ VURMA EĞİLİMİ…’

Gardner, MİT tırları haberleri nedeniyle Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasını ise “Erdoğan’ın mesajı ileteni vurma eğiliminin son örneği” olarak niteliyor.

Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyinde Kürt güçlerinin ilerleyişini IŞİD’den daha büyük bir tehdit olarak algılamaya devam ettiği yorumunu yapan Gardner, “AB konusuna gelince, Erdoğan varılan anlaşmayı çıkar ilişkilerine dayalı bir uzlaşma olarak görüyor” yorumunu yapıyor.

BBC

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ