Ana Sayfa
16 Aralık 2017 ( 96 görüntülenme )

TERÖR COĞRAFYASINDA TARİKATIN ÜNLÜ HALİFESİ...

TARİKAT VE TERÖR COĞRAFYASI: ŞEMDİNLİ BEMBO

Olur ya bir gün yolunuz Hakkari/ Şemdinli Öncü Köyüne düşerse sözlerimiz aklınızda bulunsun; önce doğuya doğru bakınız, göz önünde uzanan birbiri ardına dizilmiş ve git gide küçülen bir sırtlar hattı bütün heybetiyle sizi şaşırtacaktır.

Bembo sırtlarıdır gördüğünüz, alır sizi ta Durak köyüne kadar götürür. Bu tepeler hattının en kolay geçiş yeri gediktir, arazi içinde kendini zaten belli eder. Bu gedik kuzeyde Yüksekova’ya, güneyde ise Şemdinli’ye açılır.

Şemdinli tarafı, size anlatmakta olduğumuz bu derin bir vadidir, Bembo vadisi. İçinden çay geçer, Bembo Çayı. Doğuya baktığınızda solunuz Yüksekova, sağınız ise ünlü Çarçele Dağı’dır. Çarçele, bu ismi biliyorsunuz, tanıştırdım sizi onunla, hani şu teröristlerin şiir döktüğü efsanevi dağ.

BEMBO YOLU BİR SAAT


Bembo’ya gitmek için Şemdinli’den Yüksekova istikametinde yola koyulmak gerek, deyin ki bir saat. Korkmayınız yolu asfalttır, kolay gidersiniz. Durak köyüne varmadan sola dönünüz, toprak yola giriniz ve sizi izleyen bir çayla birlikte batıya doğru yol alınız.

Birlikte yola koyulduğunuz çay Bembo Çayı, takip ettiğiniz yol vadi yoludur ve bulunduğunuz yer Bembo vadisidir. Sağınızdaki tepeler Bembo sırtları ve onu izleyen ise gediktir, Bembo gediği. Solunuzda Beyaz Dağ’ın uzantıları kalır. Beyaz dağ ise sizi Nehri(Bağlar) köyünde ünlü Nakibendi Kürt Şeyhi Seyyid Taha’nın mezarına götürür.

HALİDİ NAKŞİ TARİKATININ HALİFESİ SEYİT TAHA’NIN MEZARI ORADA


Seyyid Taha yine kendisi gibi ünlü Nakşî Kürt Şeyhi Ubeydullah’ın babasıdır. Ubeydullah ise Osmanlı’da ilk Nakşî Kürt isyanını çıkaran kişidir. Onun oğlu ise yine bir Nakşi Kürt Şeyhi olan Seyit Abdulkadir’dir, hani şu Kürt Teali Cemiyeti’ni kuran ve 1921 Koçgiri isyanını planlayan kişi.  


Aynı zamanda bu köyde bir zamanların saklı kalmış Hıristiyan topluluğu Nesturiler de yaşamıştır. Ama bu Nesturiler, sanki bu Nakşî Kürt şeyhlerine benzemiş, onlar da 1915’te Ruslarla anlaşıp Osmanlı’ya isyan etmiştir. Bu yetmemiş, 1924’te, bu kez İngilizlerle anlaşıp Genç Türk Cumhuriyeti’ne karşı isyan etmiştir. Şimdi ise adları pek bilinmez, unutulup gitmiştir. Ama biz unutmadık…

BİR ALLAH VAR BİR DE SİZ

Vadi yolu kışın berbattır, çoğu kez kar nedeniyle araç geçişine izin vermez, zincir gerek, hatta dozer gerek yol almak için. Yazın da berbattır bu yol tozdan, bahar da ise çamurdan. Vadide aldığınız yol bir saate ulaştığında, sizi bir yol ayrımına ulaştırır; biri Beyyurdu’na, hani geçenlerde yedi şehit verdiğimiz yere, diğeri ise Öncü’ye çıkar, hani şu Bembo’nun ya da Çarçella’nın seyir tepesine.

‘Bizi Allah korur’ düşüncesiyle yola çıktıysanız eğer, bu yanlıştır çünkü Allah tedbir almayanı korumaz. Teröristlerin sıkça kullandığı bu vadi için özel güvenlik tedbirleri almak gerekir ve bu tedbirlere de, vadiye ilk giriş noktası olan Durak’tan başlamak gerekir. Düşünsenize 90’lı yıllarda teröristler vadinin batısında, Çarçella’da kamp kurmuş, vadinin doğusu İran sınırında Jerma’da kamp kurmuş, vadi geçiş yolu ve etrafı terörist dolu, emniyet almadan nasıl geçeceksiniz ki?

ŞEMDİNLİ GİRİŞİNDE KRİTİK ASKERİ ÜS: DURAK

Durak’ın tam batısında Bozyamaç köyü vardır, ilk emniyet unsurlarını yerleştirmek için köy üstündeki tepeler idealdir. Yol sonunda sizi karşılayan iki yol ağzı da, son emniyet unsurları için güzel pusular tertiplemeye elverişlidir. Zaten bu iki noktada asker görülsün yeter, sizi gözleyen teröristler askeri gördüğünde kaçar ve siz de rahat bir yolculuk yapmak imkânı bulursunuz.

ARAZİYİ BİLMEYENLER İÇİN O DAĞLAR DÜŞMAN

Bembo, biz askerler için hem sevdiğimiz bir dost, hem de kendinden korkulması gereken bir düşman olmuştur. Koynuna girer de güvenlik sağlarsanız dost, yanına gitmez de uzaktan bakarsanız bir düşman, hem de acımasız bir düşman. Dün böyleydi, bugün de böyledir, yarın da aynı şekilde olacaktır. Çevresinde bulunan yerlerin adını duyunca siz de hak vereceksiniz bize, göreceksiniz neden önemlidir diye.

En yakın karakol Durak’tır, çok şehit verdik orada biz, hani şu daha geçenlerde PKK’ya ait bir silah ve cephane deposunun bulunduğu söylenen yer. Onun yanındaki köy Güzelkonak’tır, eski milletvekili Hakkı Töre’nin köyü. Terörün ilk yıllarında baskına uğradı. Bembo’ya yakın ikinci karakol Beyyurdu, daha geçenlerde vurdu hainler, yedi vatan evladı şehit düştü orada.

AKTÜTÜN’Ü HİÇ UNUTMAYINIZ

Ve Aktütün. Şu sıralar dilimizden düşmeyen Aktütün, çok şehidimiz var orada çok. Bu karakolumuza giden tek yol da Bembo’dan geçer. Giriş çıkış yoludur Bembo, başka da yol yoktur. Duyduk ki şimdilerde Şemdinli –Bağlar- Boğazköy üzerinden Beyyurdu’na yol açıyorlarmış, açsınlar ne değişecek ki, Boğazköy de nihayetinde Bembo’ya açılır. İşte bu yüzden tarihçilerimizin de, askerlerimizin de, kaymakam ve savcılarımızın da bu Bembo’yu iyi tanıması gerek. Hiç belli olmaz, gün olur yolunuz düşer, yolunuz geçer Bembo’dan, en iyisi şimdiden tanımak.

BEMBO NEDEN ÖNEMLİDİR?

Birincisi arazinin hassasiyeti, ikincisi ise burada yaşanmış olaylardır. Bembo, Yüksekova- Şemdinli ilçelerinin kuzeydeki ara hattı olup arazinin düğüm noktasıdır. Şemdinli kuzey batısındaki vadi ve gediklere açılan tek yoldur; Beyyurdu, Konur vadisi, Aktütün, Bayrak Tepe ve Meşelik gibi hassas yerlere kapı açar. Bu bölgeleri görmek istiyorsanız eğer Bembo’dan geçmekten başka çareniz yoktur.

Bu bölgede araziye hakim olan kazanır. İster askeri harekât, ister terör eylemleri, isterse geçmişin isyanları olsun, bu araziyi elde tutan, hem savunma hem de olası ileri harekât için üstünlük sağlar. Ünlü Çarçele Dağı’nın doğuya uzanan bir parçasıdır Bembo. Diğer parçası ise Gülle Tepe’dir, hemen Öncü’nün altında. Her ikisi de gedik ve vadileri kontrol eder.

TÜRK TARİHİNİN ÖNEMLİ OLAYLAR BURADA YAŞANDI

Çok olaylar geçti bu vadide; çatışmalar ve şehitler…
Cumhuriyet tarihimizdeki isyanların bir kısmı burada yaşandı. Osmanlı’da ilk Nakşi Kürt isyanı burada çıktı. Askeri konvoylar burada pusuya düşürüldü. Bu vadi, terörle mücadelede verdiğimiz şehitlerimizin kanlarıyla da gereğinden fazla sulandı. Bu olaylar incelenmeli, tarihten ders alınmalı ve gelecek nesillere aktarılmalıdır.

Unutulmasın ki Bembo Beyaz Dağ’a, Beyaz Dağ Nehri’ye açılır ve Nehri’de Nakşibendî Kürt Şeyhi Seyyid Taha yatar.

Bunları bilmek gerek, bu amaçla yazıyoruz, bu amaçla sizi alıp geçiyoruz Bembo’dan, bilmek için, tarihten ders çıkarmak için...

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ