Ana Sayfa
06 Aralık 2016 ( 38 görüntülenme )

Terörsitbaşı Cemil Bayık'tan ABD İtirafı

Terör örgütü PKK’nın Kandil’deki başı Cemil Bayık'tan boyundan büyük laflar...
Alman Die Welt gazetesine konuşan Bayık, ABD’nin Kürt sorunu için üçüncü taraf olması gerektiğini de ifade ederek şunları kaydetti: 

“Bundan sonra tek taraflı ateşkes olmayacak. Devlet de resmi olarak ateşkes ilan etmeli. İki tarafta da ateşkesi gözleyen izleme komitesi oluşturulmalı. Müzakereler özgür ve eşit şartlarda sürdürülmeli ve Abdullah Öcalan, müzakere başı olarak kabul edilmeli.

Arabuluculuk yapan üçüncü bir taraf lazım. Bütün operasyonlar durdurulmalı, son dönemde gözaltına alınanlar serbest bırakılmalı. Yoksa, Türkiye’nin yarın tekrar her şeyi inkâr etmeyeceğine nasıl güvenelim?

ABD, Türkiye’yi IŞİD’e karşı savaşa katmak istiyor ve bu yüzden diplomatik bir dil kullanarak hassasiyetlerini dikkate alıyor. Açıkça söylemiyor ama Amerika yeşil ışık yakmasaydı bu operasyonlar olmazdı. ABD, IŞİD’e karşı en etkili Kürt özgürlük hareketinin savaştığını biliyor. Uluslararası koalisyonda hem Türkiye’ye, hem PKK’ya ihtiyacı var. Çelişki bundan kaynaklanıyor.”
 

Bayık şöyle devam etti: 

“Türkiye önce bir Kürt sorununun var olduğunu kabul etmeli. Erdoğan da hep ’Kürt kökenli vatandaşların sorunlarından’söz etti, hiçbir zaman bir halkın özgürlük sorunu olarak ele almadı. Kürt sorunu anayasal güvence altına alınmalı. Kürt kültürü üzerine baskı sona ermeli, Kürtçe eğitim dili kabul edilmeli ve Kürtler yerel yönetimleriyle kendilerini yönetebilmeli. Kürt sorunu çözülmedikçe, IŞİD tehlikesi sürdükçe, kimse bize silahları teslim etmeyi dayatamaz.”  

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, geçen temmuz ayında yaptığı açıklamada, PKK ile işbirliği, koordinasyon veya iletişimlerinin olmadığını belirterek, “Biz onları terör örgütü olarak kabul ediyoruz” demişti.

(Yeniçağ)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ