Ana Sayfa
06 Haziran 2018 ( 295 görüntülenme )

YEŞİLBAYIRLI NUMAN'I KAHPECE VURDULAR!..

ÇARÇELLA'NIN GÖLGESİNDE YEŞİL BAYIRLI NUMAN


Hakkari-Yüksekova-Şemdinli ve Çukurca’nın arasında yer alan büyük bir üstür Çarçella, İki Yaka Dağları olarak bilinir.

Terörün vazgeçemediği en önemli arazi parçasıdır Çarçella, hala da orada kol gezilir.
Çarçella Mehendi dersei ile Konur vadisine açılır ve hikayemizde burada başlar…

Bizim Konur vadimiz beş köydür; inin Beyyurdu’ndan aşağıya doğru, geçin Mehendi Deresi’ni, ilk karşınıza çıkacak olan Yeşilbayır’dır, yeşil gözlü Numan’ın köyü. Derenin tam karşısında şehit düştü, hainlerin kurduğu bir mayınlı tuzakta. 

“BİR FATİHA OKUYUN”
Nasip olur da bir gün yolunuz düşerse eğer, sorun mezarını, hemen çıkışındadır köyün, bir Fatiha okuyun hepimiz için, ruhu şad olsun, unutulmadığını bilsin. Her iki yanı ceviz ağaçlarıyla dolu olan yolu aşın, yemyeşil ağaçların içerisinde Uğuraçan’ı göreceksiniz, çekinmeden girin köye, bizden de selam söyleyin, Fatih’in evini sorun, yakınları bir çay yapsın sizler için, sohbet edin. 

Onun da babası şehit düştü hain bir saldırıda, rahmet dileyin Allah’tan. Duyarsa geldiğinizi, size koşar Fatih, çünkü kendisi Şemdinli’de oturur, dayanamadı göç etti bu güzel köyden. 

“ŞAKİR’E UĞRAYIN”

Konur çayını takip ederek ağır ağır aşağıya doğru inin, Şakir’in Dereyanı köyü gelecek karşısınıza. Candandır Şakir, can gibidir ama köyü yok, Dereyanı köyü artık Derenin yanında yok, o da dayanamadı hainlere ve hainliklere, aldı köyünü çıktı Aktütün’ün aşağısına. Bulsanız onu, sorsanız halini, şikayet etmez hiç, çünkü hala vatan toprağındadır, bu toprağı da kimseye vermeye niyeti yoktur. 

“KEREM’İ UNUTMAYIN”

Kalsın Aktütün yerinde, siz en iyisi Konur’a bir uğrayın, Kerem’in yanına. Zayıf ve esmerdir, kısadır ama yüreği sağlamdır, biraz da acılıdır, yakınlarını kaybetti bu ihanet oyununda. Bir yeğeni, Aktütün çatışmasında bize yardıma gelirken şehit düştü hain bir pusuda. Olsun, yine de yüzü güler, yüreğindeki iyilik yüzüne vurur ışıl ışıl. 

Onunla, hatırım için, subaşına gidin, resimde gördüğünüz subaşına. Birlikte bir ayran için hepimizin sağlığına. 90’lı yıllarda çektiklerimizi size bir anlatsın, olan biteni bir anlatsın, Ayranlı’ya, Meşelik’e teröristlerin nasıl haince saldırdığını bir anlatsın, anlatsın da asker köy yaktı diyenler, varsa eğer yüzleri, bir utansın... 

Kerem sizi bırakmaz, alın onu da çıkın Aktütün’e. 92’nin acımasız karakol saldırısını bir de ondan dinleyin. Konur’dan çıkan korucuların nasıl pusuya düştüğünü, Aşkın Astsubayın Berçay sırtlarında nasıl şehit düştüğünü bir de ondan dinleyin. 

“AŞKIN ASTSUBAYA SELAM SÖYLEYİN”

Birlikte çıkın Berçay’a ve Aşkın ile timinin ruhlarına bir Fatiha okuyun, belki duyar sesimizi, o da bilir unutulmadığını, unutulmayacağını. Vadi bitmez, acıları bitmez, yalnızlıkları bitmez, dolaşın tek tek, ev ev, çocuk çocuk, dinleyin onları, çünkü inanın bize, onlar sizi bekliyor, anlatmak için dertlerini… 
  Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ